Verilerinizin tek merkezde toplanarak, faaliyetlerinizin daha kapsamlı ve etkin şekilde yürütülmesi, çalıştığınız sektör genelinde uygulama birliğinin sağlanması,  güvenilir istatistiklerin oluşturulması, denetiminin etkinleştirilmesi hedefliyorsanız, en doğru yerdesiniz.

Neosinerji olarak SBM’ de (Sigorta Bilgi Merkezi) gerçekleştirilen projelerden edindiğimiz tecrübeyle, altyapıdan donanıma ve yazılımına kadar anahtar teslim bilgi merkezi hizmeti sunuyoruz.

Neosinerji’ nin kurucusu ve Genel Müdürü Mehmet Üst yönetiminde gerçekleştirilen Bilgi Merkezi projelerindeki başarısı ve tecrübesi kanıtlanmıştır.

Kurucumuz Mehmet Üst’ün (TRAMER) kurucu Merkez Müdürlüğü ve Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) Müdürü olarak, TRAMER ve SBM’nin altyapısından, donanımına, yazılımına kadar içinde bulunduğu ve yönettiği bu merkezler uluslararası arena içinde birer örnek sayılabilecek düzeydedir.  Üretilen bu projeler, uluslararası ve ulusal ödüllerle taçlandırılmıştır.

Önce TRAMER’le araç sigortalarındaki aşırı ve haksız rekabetin durdurulması konusunda önemli bir gelişme kaydedildi. Daha sonra ise sektörde önemli eksiklik olan; verilerin biriktirilmemesi sorununa çare arandı ve bunun sonucu Sigorta Bilgi Merkezi ve alt birimleri olan HATMER, SAGMER ve HAYMER kuruldu. Sigorta Bilgi Merkezi’nin görevi ise bol istatistik üreterek bu bilgileri sektöre sunmak ve elde edilen bilgilerle sektörün önünün daha da açılmasını sağlamak oldu.

Türk sigorta sektörü için kritik ve önemli bir nokta olan merkezi veri tabanı uygulamasıyla, sektöre ciddi faydalar sağlandı.

Sigorta Bilgi Merkezi bünyesinde bütün araç sigortalarının, hasar, poliçe bilgileri ve bütün kayıtları toplandı. 2008’in Nisan ayından bu yana %50’ si resimli olmak üzere, kaza tespit tutanakları merkez bünyesinde toplanmaya başladı. Bu sayede bilgilerden artık her şey üretmek mümkün hale geldi. Sektör, Türkiye’nin tüm illerinde araç türleri bazında bütün hasarları ve hasar prim dengesini görme, poliçe üretimini görme,  araç türü bazında karlılık hesaplama,  imkanına sahip oldu.

Bu merkezi denetim sayesinde sektörde haksız fiyat rekabet büyük ölçüde engellendi ve sahte hasarların önüne geçilmiş, daha etkin fiyatlandırma için istatistikî alt yapı oluşturulmuş, doğru fiyattan doğru poliçe üretilmeye başlanmış oldu. Bu sonuçlar ile birlikte ilk üç yılın sonunda sigortasız araç oranı yüzde 31’den yüzde 23’e kadar geriledi.

Bu çalışmalardan referansla, Bilgi Merkezi projelerinizde, altyapısının oluşturulmasından, donanım tedarik,  yazılım, bakım ve destek konularında tecrübelerimizle hizmetinizdeyiz.