Mehmet Üst

Sigorta sektöründe 28 yıl profesyonel yönetici olarak hizmet veren Neosinerji Bilgi Teknolojileri A.Ş  Kurucu Ortağı,Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Mehmet Üst, Erzurum doğumludur.

Eğitim

Erzurum Horasan Lisesi Fen Bölümünü 1975 yılında birincilikle bitirdikten sonra Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümünden 1982 yılında mezun oldu.

1992 yılında Marmara Ünv. Müh. Fak. MIS – Yönetim Bilişim Sistemleri’nde Yüksek Lisans yaptı.

Kariyer

2012 yılı Mayıs ayında, kariyeri boyunca yazılım, network, donanım ve alt yapı projelerinde edindiği uygulamacı ve yöneticilik tecrübesiyle sektöre hizmet vermek için, neosinerji Sigorta Bilgi Teknolojileri Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri’ ni kurdu.Ardından 08.01.2013 tarihi itibariyle Neosinerji Bilgi Teknolojileri A.Ş‘ nin Kurucu Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapıyor.

2004 – 2008 yılları arasında Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi’nin (TRAMER) kurucu Merkez Müdürlüğü ve Yönetim Komitesi Üyeliği yaptı.

2008 – 2012 yılları arasında TRAMER’in Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ne (SBGM’ye) dönüşmesi ile birlikte Merkez Müdürü ve Koordinasyon Komitesi üyesi olarak görev aldı. Görevi süresince, Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi-TRAMER, Hayat Sigortaları Bilgi Merkezi-HAYMER, Hasar Takip Bilgi Merkezi-HATMER, Sağlık Sigortaları Bilgi Merkezi-SAGMER’in ilgili branşlardaki bilgilerin tek merkezde toplanarak, sigortacılık faaliyetlerinin daha kapsamlı ve etkin şekilde yürütülmesi amacıyla oluşturulan Bilgi Merkezi’nin yöneticiliğini üstlendi. Yürütülen projelerde uluslararası ve ulusal ödüller aldı.

1988 yılında göreve başladığı Yapı Kredi Sigorta A.Ş.’ nde – 2003 yılına Bilgi Teknolojileri Müdürü ve Grup Başkanı olarak hizmet verdi.

1984 – 1988 yılları arasında Arkman Bilgisayar ve Yazılım A.Ş., Mensucat Santral A.Ş., (Akbank) AkNet A.Ş. gibi kurumlarda programcı, sistem analisti, yazılım grup şefliği görevlerini sürdürdü.

Üniversite eğitiminin ardından, 1 yıl süre ile aile şirketinde çalıştı.

Mesleki Sosyal Faaliyetler

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) İstanbul Şubesi’nin kurucu Yönetim Kurulu üyesidir.

TÜBİYAD Finans ve Bilişim Yöneticileri Derneği üyesidir.

TBD BIM Yöneticileri Kulübü kurucu üyesidir ve 2. dönem başkanlığını yürütmüştür.

Bilişim sektöründe çeşitli konferans, panel ve seminerlerde yönetici ve konuşmacı olarak faaliyetler göstermektedir.

Mehmet Üst evli ve bir çocuk babasıdır.

Tanıtım Videosu