TÜSAF, acentelerin gelirlerini artırmayı hedefleyen “Geleceğe Adım Projeleri”ni projelerini düzenlediği toplantıda açıkladı.

tusaf lansman 1

Seval ÖZKAP/SİGORTAMEDIA

Türkiye Sigorta Acenteleri Federasyonu (TÜSAF), sektörün belkemiği olan acentelerin iş yapış şekillerini kolaylaştıracak ve onlara kazandıracak projelerini açıkladı. 11 Kasım 2015 tarihinde Hilton (Kozyatağı) Otel’de gerçekleşen toplantıda açıklanan ve “Geleceğe Adım” olarak adlandırılan projeler, acentelerin de yoğun ilgisi eşliğinde tanıtıldı. Toplantıda TÜSAF Başkanı Murat Büyükçelebi ve TÜSAF Yönetimi de hazır bulundu. Türkiye’nin birçok noktasından acente derneklerinin yoğun katılımıyla gerçekleşen etkinlikte sektör temsilcileri de hazır bulundu.

tusaf lansman 3

Murat Büyükçelebi’nin açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda, öncelikle yeni yönetimin bir yıllık süreçte gerçekleştirdiği projeler tanıtıldı. Büyükçelebi’nin “ortak ses, ortak tavır” vurgusu yaptığı konuşmasının ardından acentelerin mesleki konumlarını sağlamlaştıracak ve acentelere kazandıracak projeler katılımcılarla paylaşıldı. Ayrıca TÜSAF’ın resmi dergisi olan ve acentelere ait ilk ve tek yayın organı olma özelliği taşıyan SİGORTACIM Dergisi de acentelere tanıtıldı.

Poliçelerde kredi notu dönemi

Büyükçelebi, Kredi Kayıt Bürosu ile yapılan anlaşma çerçevesinde artık poliçelerde kredi notlarının da devreye girdiği bir dönemin başlayacağını ifade etti. “Böylelikle kredi notu yüksek kişilerin poliçe primleri düşük kalırken, notu düşük kişiler için yüksek primli poliçeler kesilecek” diyen Büyükçelebi, bu noktada acentelere kredi notunu artıracak ürünleri satabilmelerine olanak tanıyacak kapının açıldığını ifade etti.

Acentelerin gelirlerini artıracak bir diğer gelişmenin artık finansal ürünler de satabilecek olmaları olduğunu belirten Büyükçelebi, sigorta acentelerinin Findeks ürünlerini satma yetkisine sahip olacağını söyledi.

tusaf lansman 4

Acenteler SBM sorgulama ürünlerini satabilecek

Büyükçelebi, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) ile yapılan anlaşma çerçevesinde sigorta acentelerinin artık SBM sorgulama ürünlerini de sigortalılara sunabileceğini ifade etti. Büyükçelebi, “OtoKontrol 5664 uygulamasıyla yapılan sorgulamaların hepsi artık sigorta acentelerinde ürün olarak satılabilecek. Konuyla ilgili tüm hazırlıklar tamamlandı. Geriye bir tek anlaşmanın imzalanması kaldı” dedi.

Gelir getirecek yeni bir ürün hazırlanıyor

Trafik sigortası olup kasko yaptırmayan kemsi sigorta havuzuna dahil edecek yeni bir ürün hazırlandığını belirten Büyükçelebi, “Bu ürün kaskoyu özendirecek, sigortadan pratikte yaralanmayı sağlayacak ulaşılabilir fiyatlı bir ürün olacak. Mini onarım, asistans, hukuksal koruma, ferdi kaza, cam onarım/değiştirme ve avantajlı hizmetler sunan poliçemizde RS Servis ile işbirliğine gittik” dedi.

Eğitimde üniversitelerle işbirliği

tusaf lansman 5

TÜSAF Başkanı Murat Büyükçelebi
Sektörün nitelikli eleman açığı olduğunu belirten Büyükçelebi, bu konuda da büyük bir anlaşma yaptıklarını belirtti. Marmara Üniversitesi ve Başkent Üniversitesi ile yapılan anlaşma sonucunda büyük bir CV havuzu oluşturulacağını ifade eden Büyükçelebi, “Yaptığımız eğitim işbirliği çerçevesinde acenteler eleman arayışlarını bu havuzdan yapabilecek. Ayrıca İŞKUR’un işbaşında eğitim projesiyle öğrencilerin zorunlu stajlarının acentelerde yapılmasını sağlayabileceğiz” dedi.

Mesleki sorumluluk sigortası geliyor

Büyükçelebi, daha önce zorunlu olan ancak sonrasında zorunlu olmaktan çıkarılan Acente Mesleki Sorumluluk Sigortası ile ilgili de çalışma yaptıklarını belirterek, “Sorumluluk sigortalarında başarılı olan AIG Sigorta ile yüksek teminatlı bir Acente Mesleki Sorumluluk Sigorta poliçesi oluşturduk” şeklinde konuştu. Poliçenin teminatlarının 50 bin liradan 1 milyon liraya kadar çıkabildiğini söyleyen Büyükçelebi, teminatların ciro hesaplamasına göre belirleneceğinin de altını çizdi.

Sektörün en kapsamlı acente rehberi: 7/24acente.com

Neosinerji ile 7/24acente.com internet sitesi geliştirdiklerini kaydeden Büyükçelebi, bu siteye acentelerin tüm iletişim bilgilerini girerek kaydolabileceğini belirtti. Büyükçelebi, 7/24acente.com sayesinde tüm sigortalıların istediği acenteyle çalışmayı tercih edebileceğini ifade ederek, “7/24acente.com sigorta sektörünün en kapsamlı web acente rehberi olacak” dedi.

Acentem Card geliyor

Büyükçelebi, acentelerin giderlerini uygun koşullarda sağlaması için Acentem Card uygulamasını geliştirdiklerini belirterek, “Acentem Card, acentelerimizin yakıt, kırtasiye, yazılım, donanım ve mobilya gibi masraflarını düşürecek anlaşmalarımızda geçerli olacak” dedi.

tusaf lansman 2

TÜSAF 2015’te neler yaptı?

Federasyon 19 Şubat 2015 tarihinde Türkiye unvanını aldı ve Türkiye Sigorta Acenteleri Federasyonu olarak faaliyetlerine devam etti.
Kurumsal kimliği oluşturan tüm enstrümanlarda çalışmalar yapılarak yenilenen TÜSAF logosu ile basılı evrakla, zarflar hazırlandı.
Sosyal medya hesapları oluşturuldu ve aktif bir şekilde kullanılmaya başlandı.
İnternet sitesi yenilene çalışmalarına başlandı. Yeni site 1 Aralık 2015 tarihi itibarıyla yayına başlayacak.
Federasyon, Ankara’da kendisine ait bir merkez açtı.
Acentelere ait ilk ve tek dergi olma özelliği taşıyan Sigortacım dergisi Nisan ayı itibarıyla yayın hayatına başladı.
15 ayda 15 şehirde sektör temsilcilerinin katıldığı toplantılar düzenlendi.
TÜSAF’a üye dernek sayısı 26’dan 30’a yükseltildi. Yeni süreçte Kahramanmaraş, Kars, Iğdır, Ardahan, Balıkesir ve Konya dernekleri TÜSAF’a katıldı.
Acentelere sektörel haberleri iletecek bülten sistemi kuruldu.
TBMM, Hazine, SAİK ve sigorta şirketleriyle işbirliği etrafında çalışıldı.
Acentelerin sorunlarını çözecek mevzuat değişiklikleriyle ilgili bilgilendirici çalışmalar yapıldı.
NeoOnline Sigortacılık Portalı ile yapılan anlaşmayla acenteler hesaplı ödeme seçeneğine kavuştu.
Acentelerin kurumsal kimliklerini oluşturması ve tamamlaması için web kurumsallaşma destek projesi hayata geçirilerek alan adı, e-posta hizmetlerinde avantajlar sunuldu. Ayrıca ofis mobilyaları için de anlaşmalar yapıldı.

Kaynak: Sigorta Şikayeti