Sigortaya güven artacak

Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken, “Doğrudan tazminle sigortaya güven artacak” dedi…

Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken, doğrudan tazmin sistemiyle birlikte zarar gören sigortalının kendi sigorta şirketinden hizmet almaya başlayacağını, böylece sigortaya güvenin de artacağını söyledi.

Ülken, karayollarında yaşanan kazalarda, trafik sigortası poliçesinde belirtilen sigortalı aracın karşı tarafa verdiği zararları tazmin ettiğini hatırlattı. Ülken, “Mevcut trafik sigortaları uygulamasında zarar gören taraf, kısmi ya da tam kusurlu olan karşı tarafın poliçesiyle yine karşı tarafın sigorta şirketinden zararını tazmin etmek yoluna gitmektedir. Doğrudan tazmin sistemiyse zarar görene, zararını kendi sigorta şirketinden tazmin etme imkanı sağlayacaktır. Kendi sigortalısının hasarını ödeyen sigorta şirketiyse yaptığı ödemeyi daha sonra kusurlu olan tarafın sigorta şirketinden tahsil edecektir” dedi.

Bu uygulamayla beraber sektörün tüketiciye bir adım daha yaklaşacağına dikkat çeken Ülken, sigortalıların diğer sigorta branşlarında olduğu gibi, hizmeti kendi acentesi ve sigorta şirketinden almanın rahatlığını yaşayacağını ifade etti.

‘MÜŞTERİNİN SİGORTA ALGISI OLUMLU ETKİLENECEK’

Sistemin, müşterisini daha iyi tanıyan sigorta şirketlerinin hasar tasfiye sürecini hızlandırmasına ve genel giderlerini düşürmesine olanak sağlayacağını da belirten Ülken, sözlerini söyle sürdürdü:

“Ayrıca sistem, haksız taleplerle karşı karşıya kalındığı durumlarda olayın daha ayrıntılı bilgiyle, kesin ve net bir şekilde daha kısa sürede sonuçlandırılmasına yarayacaktır. Bu sisteme geçilmesiyle, trafik sigortalarında zararın önlenmesi için risk değerlendirmesini iyi yapan ve doğru riske doğru fiyat verilmesini sağlayan tarife modellerinin, daha rahat ve etkin kullanılabileceğini düşünüyoruz.”

Doğrudan tazminin müşterinin sigorta algısına olumlu katkı sağlayacağını ifade eden Ülken, böylece sigortaya olan güvenin de artarak devam edeceğini belirtti.

kaynak: Finans Gündem