Sigorta sektörü moralli

Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken Türk sigorta sektörüne yönelik açıklamalarda bulundu.

Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken, Türk sigorta sektörünün 2013’te de yükseliş trendini sürdürdüğünü belirterek, “Bu olumlu tablonun en önemli nedeni fiyatlama sorunlarının giderilmesi ve hasar maliyetlerinin sıkı denetimi” dedi

2013 yıl sonu sigortacılık teknik rakamlarını değerlendiren Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken, Türk sigorta sektörünün 2013’te de yükseliş trendini sürdürdüğünü belirtti. Sektörde oluşan bu olumlu tablonun en önemli nedeninin mevcut pazardaki fiyatlama sorunlarının giderilmesi ve hasar maliyetlerinin sıkı denetimi olduğunu vurgulayan Ülken, “Aşırı rekabetin ve yanlış fiyatlamanın bir sonucu olarak sektörün kronik rahatsızlıklarından biri haline gelen kârsızlık problemine rağmen Türk sigorta sektörü hâlâ cazibesini koruyor. Sektörde, bir önceki yılla karşılaştırıldığında, lokomotif ürünlerden biri olan kaskoda önemli bir iyileşme sağlandı ve bu branşta hem primlerin doğru şekilde hesaplanması hem de maliyetlerin kontrolü, kârlılığı da beraberinde getirdi” dedi.
Ülken, 2013 yılında, bir önceki yıla kıyasla ortalama primlerde görülen artışın, bu dönem içerisinde düzenlenen trafik sigortası poliçelerinden nispeten daha olumlu teknik sonuçlar elde edilmesini sağladığını söyledi. Ülken, ortalama primde yaşanan artış ve azalan hasar adetleri sonrasında, 2012 yılında kasko branşında sektör genelinde karşılaşılan teknik zararın 2013 yılında teknik kâra döndüğünü de sözlerine ekledi. Ülken, ayrıca şunları kaydetti: “2014 yılında kasko branşını etkileyecek en önemli değişikliğin döviz kurunda görülen değişiklik olacağı düşünülüyor.
Döviz kurunda yaşanan değişikliklere bağlı olarak gerek araçların piyasa rayicinde gerekse yedek parça maliyetlerinde görülen artışlara bağlı olarak hasar maliyetlerinin artması bekleniyor.”

‘OTOMOTİVDEKİ DARALMA SİGORTACIYI OLUMSUZ ETKİLER’

2014 yılında otomotiv sektöründe yaşanan daralmaya bağlı olarak, oto sigortalarının da olumsuz etkilenebileceğini söyleyen Ülken, “Bunun yanı sıra kasko sigortası branşında sigortalanma oranının yüzde 25’ler seviyesinde olduğu dikkate alındığında, zaten mevcut pazarın sigortalanamadığı söylenebilir. Kasko sigortalarında 1 Nisan 2013 itibarıyla yürürlüğe giren düzenlemelerin, tüketici ihtiyaçlarına göre segmente edilmiş kasko ürünlerinin oluşturulmasına katkı sağlayacağı düşünülüyor. Böylece sigorta yaptırmayan kesime sunulacak uygun ürünlerle teminat sağlanabilecek” dedi.
“Sigorta şirketlerinin büyüme politikalarının olağan bir sonucu olarak ortaya çıkan rekabet, düşük primler sunulmasına sebep olduğundan, bu durum kârlılığın azalmasını beraberinde getirdi” diyen Ülken, fiyat rekabetinin, geçmişte herhangi bir kârlılık yaratmadığı düşüncesinin geçerliliğini koruduğunu vurguladı.

Kaynak: Sigorta Gündem