Rekor büyüme!

Şirketler arasındaki dengesiz büyüme dikkat çekiyor. Yılın ilk 2 ayında toplam prim üretiminde 19. olan Ege Sigorta trafik sigortalarında 5. sırada…

SIGORTAGUNDEM.COM

Ege Sigorta’nın trafik sigortalarında yılın ilk iki ayında yüzde 109 büyümesi dikkatlerden kaçmadı. Yılın ilk iki ayında, hayat dışı şirketler arasında prim üretimde 19’uncu sırada yer alan Ege Sigorta, trafik sigortalarında ise en fazla prim üretimi yapan beşinci şirket oldu. Geçen yılın Ocak-Şubat döneminde 18 milyon lira prim üretimi yapan şirket, bu yılın aynı döneminde yüzde 109 oranında büyüyerek prim üretimini 39 milyon liraya çıkardı. Ege Sigorta, bu prim artışı ile Axa, Allianz, Anadolu, Mapfre Sigorta’dan sonra bu alanda en fazla prim üretimi yapan beşinci şirket oldu.

Trafik sigortalarında yılın ilk iki ayında 220 milyon lira prim üretimi ile ilk sırada yer alan Axa Sigorta, prim üretimini geçen yıla göre yüzde 0.43 oranında artırırken, ikinci sırada yer alan Allianz Sigorta 117 milyon lira prim üretimi gerçekleştirdi. İkinci sırada yer almasına karşın Allianz Sigorta geçen yılın aynı dönemine göre bu branşta yüzde 11 civarında küçüldü. Trafik sigortalarında en fazla prim üretimi yapan üçüncü şirket olan Anadolu Sigorta ise önceki yıla oranla prim üretimini yüzde 5.7 oranında azaltırken, dördüncü sırada yer alan Mapfre Genel Sigorta ise bir önceki yılın Ocak-Şubat dönemine göre prim üretimini yüzde 6.6 oranında düşürerek 78 milyon lira olarak gerçekleştirdi.

ELEŞTİRİ KONUSU OLDU

Yılın ilk iki ayında, hayat dışı şirketler arasında prim üretimde 19’uncu sırada yer alan Ege Sigorta trafik sigortalarında ise en fazla prim üretimi yapan beşinci şirket oldu. Bir önceki yılın aynı dönemine göre prim üretimini yüzde 109 oranında artıran Ege Sigorta’nın aynı dönemde 39 milyon lira prim üretimi yapması sektörde eleştiri konusu oldu.

Toplam prim üretiminde ilk 10 sırada yer alan şirketlerin, trafik sigortalarında ilk 10’da yer almamasına karşın Ege Sigorta’nın beşinci sırada yer alması diğer şirket yöneticilerinin işi bilmezliği! olarak yorumlandı.

HAZİNE EL KOYDU

Bu arada geçen hafta Güvence Hesabı’nda devredilen Hür Sigorta’nın sektöre maliyetinin yaklaşık 50 milyon lira civarında olacağı belirtiliyor. Bilindiği gibi yükümlülüklerini yerine getirmekte zorlanan Hür Sigorta, Hazine tarafından Güvence Hesabı’nda devredilmişti.

Kaynak: Sigorta Gündem