Genel Müdürümüz SN. Mehmet Üst’ ün Mart ayında yayınlanan Sigortacım Dergisi 12. sayısında yayınlanan yazısı

Sn. Mehmet Üst’ün ‘Millennial Kuşağı’ Yakalayabilecek Miyiz? Konulu Yazısını Sigortacım Dergisinin 60 – 61 sayfalarında bulabilirsiniz.

Sayfa 60 PDF halini görüntülemek için tıklayınız

Sayfa 61 PDF halini görüntülemek için tıklayınız

Sigortacım Dergisini Okumak içi Tıklayınız.

Millennial Kuşağı Yakalayabilecek miyiz?

Değerli Meslektaşlarım,

Bu yazımızda da bir kısım dış kaynaklı araştırma yazıları ve verilerinden derlenmiş bilgiler vermek istiyorum.

Günümüzde, Millennial diye adlandırılan bir kuşak var. Bu deyim, 1980’den sonra 2000’lere kadar doğmuş olanlar için kullanıyorlar. Online ve mobil deneyimi güçlü olan kuşak. Sigortacılığın artık bu kuşağı yakalaması için dijital teknolojileri hızlı bir şekilde devreye sokması gerektiği vurgulanıyor. Özellikle etkileşimi bir hayat tarzı olarak benimsediği için bu tüketici kesimine yönelik müşteri merkezli ve çeşitli teknoloji platformlarına duyarlı çözümler geliştirmenin zorunluluğundan söz ediliyor.

Sigortacılığı etkileyen bir diğer değişim unsuru ise dijital teknolojilerle birlikte gündeme gelen yeni fırsatları. Bunları da yeni prim kaynakları, geliştirilmiş müşteri deneyimi, daha iyi risk değerlendirmesi, kayıpları azaltmak ve şeffaflığın artması şeklinde özetleniyor.

Sigortacılık endüstrisinin şimdi telemetrik cihazlardan, çeşitli kaynaklardan gelen akışkan veriden (streamline data), diğer endüstriyel ortamlardan veya giyilebilir cihazlardan üretilen veriyi değerlendirme olanaklarından faydalanmasının zamanın geldiği  ve bunun sonucunda da zamanla sigortacılığın yeni yasal düzenlemelerle uğraşması anlamına da vurgu yapılıyor.

Önümüzdeki dönemde dijital trendler açısından şöyle bir sıralama yapılmış.

  1. Dijital kanallar kesinlikle fiziksel kanalların yerini alacak ve pazarı büyütecek. Bain araştırmasına göre dijital kanalların fiziksel kanalların yerini alması üç beş yıl içinde gerçekleşecek. Araştırmaya göre sigortacılık faaliyetlerinin yüzde 30-40’ı dijital dönüşüme uğrayacak. Aşağıda ilgili kalemler var.
  2. Uygulama tasarımlarında milenial kuşağın etkisi hissedilecek. Kullanıcı deneyimine uygun “online sigortacılık portalı” tarzı yapılar yaygınlaşacak. E-posta kullanımı, duyarlı ve esnek (responsive) uygulama tasarımları, vs.
  3. Sigortacılıktaki bu silkinme BT yatırımlarına yansıyacak. Yeni teknolojilere gereksinim duyulacak, bu da bellekten çalışan uygulamalar, grid (ızgara) yapılar gibi birçok konuyu gündeme getirecek.
  4. Müşteri ilişkileri yönetimi ve dijital entegrasyonunda yeni dönem. Sosyal medyadan giyilebilir teknolojilere kadar müşterinin tepki ürettiği her noktayı gözlemlemek zorunda olan yeni müşteri ilişkileri yönetimi yaklaşımı, çağrı merkezlerinin işlevlerini genişletecek.
  5. Internet Bağlantılı Nesnelerin (IoT) yaygınlaşmasıyla birlikte (nesnelerin interneti) veri analizinin önemi artacak ve sigortacılık risk yönetimi anlamında büyük verinin avantajlarını gerçek anlamda kullanmaya başlayacak.
  6. Mobil, GPS ve fiberdeki hız algoritmik risk değerlendirmelerine yansıyacak. Gerçek zamanlı risk yönetimi ön plana çıkacak.
  7. Sürücüsüz araçlar risk yaklaşımını değiştirecek. Çünkü riskler bu araçlarda kullanılan teknoloji ve yazılımla ilişkili artacak.
  8. Data Scientist, Veri Bilimcisi pozisyonu önem kazanacak. Hem kapsamlı risk yönetiminde, hem de mevcut veriyi değerlendirmede ciddi uzmanlıkları olan insanlara ihtiyaç duyulacak. Bu pozisyon işi geleceği öngörmek olan sektörde zamanla öne çıkan ve yönetim açısından kritik bir meslek alanı haline dönüşecek.

Özet olarak sektörümüz bir taraftan hasarla, karlılıkla, trafik sigortası fiyatları yada kasko ve trafiğin birleşmesi ile uğraşırken önünde güncel başka acil işler de var. Zaman kaybetmek çok can yakabilir. Hazır trafik sigortasından bahsetmişken son günlerde sürekli tartışılan medyanın dilinden düşmeyen ve sektörle tüketiciyi karşı karşıya getiren trafik sigortası primlerinde ki acımasız artıştan dolayı bende bir tüketici olarak şikayetimi buradan duyurmak istiyorum. Henüz geçen hafta yenilemesi gelen trafik sigortamı geçen yıl 240 TL ye yaptırmışken sadece bir basamak geriye düşen trafik sigortama gelen teklifler 1.580 TL ile 3.650 TL arasında değişmektedir. Yılların hatasını bir yılda düzeltmeye çalışan sektörümüz güven kaybetmiyor mu?  Prim artışının minimum 6, 7 kat arttığı ortamda hangi uzman sigortacı bunu bana izah edebilir? Yıllardır bu işin içinde olan, istatistiklerle uğraşan birisi olarak ben bunun mantığını çözemedim. Çözen varsa formülünü çok merak ediyorum.

Sağlıcakla kalınız.

Mehmet ÜST

Genel Md. Kurucu Ortak / Neosinerji Bilgi Teknolojileri

Sigortacim Dergisi_Sayi 12

Kaynak: Sigortacım Dergisi Mart 2016