BES’te yıllık gelir sigortası beklentisi

1 Ekim’de yürürlüğe girecek yeni yönetmeliğin sektörün gelişimine katkısı ne olacak? Cemal Kişmir ve Olgun Küntay konuştu…

Hazine Müsteşarlığı’nın 1 Nisan’da Resmi Gazete’de yayınlanan ve 1 Ekim’de yürürlüğe girecek Yıllık Gelir Sigortalan Yönetmeliği, hayat sigortacılığı ve BES alanlarında olumlu karşılanıyor. Sektörün gelişimi açısından önemli bir gelişme olarak görülüyor. Yeni yönetmelik sayesinde, katılımcıların yalnızca sisteme giriş noktasında değil, sistemde yeterli süreyi geçirdikten sonra birikimlerini ömür boyu yönetmelerin ilişkin çözümler de getirilmiş oldu.

Konuyla ilgili olarak değerlendirmede bulunan BNP Paribas Cardif Emeklilik Genel Müdürü Cemal Kişmir, “Yıllık gelir sigortası, emeklilik sonrasında katılımcıların gelir kaynaklarını çeşitlendirebilmesine olanak veriyor. Bu ürününün teknik o!arak doğru konumlanması ile katılımcıların BES’e yönelik daha uzun vadeli yaklaşımları destekliyor” diyor.

Axa Sigorta Başkanı ve İcra Kurulu Üyesi Olgun Küntay, yönetmelikle birlikte satış sürecinde yıllık gelir sigortasının üzerinde daha çok durulacağını ve katılımcı adaylarına sunulacak muhtemel bilgiler arasında tahmini maaş tutarının ekleneceğini öngörüyor. Küntay, bununla birlikte yeni yönetmeliğin satışlar üzerindeki etkisi ile emeklilik hakkını elde eden katılımcıların yıllık gelir sigortasına göstereceği ilginin başlangıçta sınırlı olacağı yorumunu yapıyor. (Ekonomist)

Kaynak: Sigorta Gündem