Anadolu Sigorta, 2013 yılında doğrudan prim üretimini yüzde 23 artışla, 2 milyar 749 milyon 704 bin liraya yükseltti. Anadolu Sigorta ayrıca kara araçları, yangın ve doğal afetler, nakliyat, su araçları ve genel sorumluluk branşlarında hayat dışı sigorta şirketleri arasında lider konumuna geldi.

Anadolu Sigorta, 2013 yılında doğrudan prim üretimini yüzde 23 artışla, 2 milyar 749 milyon 704 bin liraya yükseltti. Sonuçları değerlendiren Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken, Anadolu Sigorta’nın tüm branşlarda en yüksek oranlı büyüme yerine, şirketin hedef ve stratejileriyle oranlı, daha seçici bir büyümeyi tercih ettiğini söyledi. Bu hedeflerinde başarılı olduklarını belirten Ülken, prim üretimindeki artışın Anadolu Sigorta’ya olan ilgi ve güvendeki artış anlamına geldiğini vurgulayarak, “Tüm poliçe sahiplerimize bizlere duydukları güven nedeniyle teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Anadolu Sigorta, sigorta ürünleri arasında çok önemli yerleri olan kara araçları branşında yüzde 16.15, yangın ve doğal afetler branşında yüzde 13.94, nakliyat branşında yüzde 11.86, su araçları branşında yüzde 45.41 ve genel sorumluluk branşında yüzde 15.91 pazar payı elde ederek bu branşlarda hayat dışı sigorta şirketleri arasında lider konumuna geldi.
Kara araçları branşında geçen yıla göre yüzde 9.04 artışla 811 milyon 554 bin lira prim üretimi, yangın ve doğal afetler branşında yüzde 32.89 artışla 463 milyon 414 bin lira prim üretimi, nakliyat branşında yüzde 19.50 artışla 49 milyon 343 bin lira prim üretimi, su araçları branşında yüzde 3.02 artışla 63 milyon 534 bin lira prim üretimi, genel sorumluluk branşında yüzde 16.66 artışla 80 milyon 845 bin lira prim üretimi gerçekleştirilmiştir.

‘FARKIMIZI ORTAYA KOYDUK’
2013 yılı prim üretimi sonuçlarıyla ilgili açıklama yapan Musa Ülken, şunları söyledi: “Kaybetmek Yok parolasıyla sektörde öncü konumunu sürdüren şirketimiz, başarılı bir yılı daha geride bıraktı. 2013 yılı sonuçları Anadolu Sigorta’nın gücünü bir kez daha gözler önüne sermiştir. Kârlı biçimde pazar payımızı geliştirme hedefimiz, tüm çalışmalarımıza yön vermektedir. Sürdürülebilirlik ve yeterli teknik kârlılığın da en az prim üretimi kadar önemli ve değerli olduğu bilincinden hareketle, önümüzdeki dönemde de adil fiyat rekabetiyle çağdaş ve yüksek hizmet kalitemizi sürdürmek başlıca hedeflerimizdendir. 2013 yılındaki bu performansımızı, 2014 yılında da devam ettireceğiz.
Büyük ölçüde uzmanlık ve bilgi birikimi gerektiren ayrıca son derece teknik detayları olan yangın, mühendislik, kasko, tekne, nakliyat, genel sorumluluk, hava araçları sorumluluk branşlarında 2013 yılı sonu itibarıyla prim üretiminde sektör lideri olarak Anadolu Sigorta farklılığını ortaya koyduk.
Biz bu işi, bu ülkenin topraklarında, bu ülkenin vatandaşları için tam 89 yıldır aynı coşkuyla yapıyoruz.  Başarımızda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Kaynak: Sigortacı Gazetesi